V tomto článku vám příblížíme dojmy z této zkoušky, jak se na to Adam připravoval a co si o tom všem po třech letech myslí.

">
Cesta k PMP certifikaci a hodnocení po třech letech

Cesta k PMP certifikaci a hodnocení po třech letech

 

Project Management Professional

V tomto krátkém článku bych rád shrnul moje dojmy z této zkoušky, jak jsem se na to připravoval a co si o tom všem po třech letech myslím.

 

Disclaimer 

V čas psaní tohoto článku je venku o číslo vyšší verze PMBOKu - standardu PMP podle, kterého jede i zkouška od Project Management Institute PMI. Na rozdíly mrkněte třeba sem 

 

Moje cesta k PMP v roce 2018

O certifikaci PMP jsem již dříve věděl, ale teprve až si to udělal můj tehdejší kolega- Lukáš tady z Freelify.cz, tak jsem se rozhodl po jeho motivační řeči to zkusit taky.

Bylo to někdy na jaře, kdy sem si sehnal PMBOK v6 a úžasný výklad PMBOKU z praxe PMP Exam Prep od Rity Mulcahy, který je napsán velmi hezkou vysvětlující angličtinou.

Na doporučení Lukáše jsem to vzal jako možnost si témata osvojit přímo s kolegy v práci, takže jsme si každý týden vyhradili jednu hodinu a prošli během pár měsíců všech 13 okruhů. To bych řekl, že byla velmi důležitá součást přípravy. Myslím, že kdo jde na kurz bez toho, aby si aspoň jednu knížku přečetl, bude pro něj kurz trochu náročnější. Ale nepředbíhejme. Vím určitě o lidech, kteří dali jen kurz a zkoušku rovnou úspěšně složili.

 

Týdenní školení a zkouška

Dobrá, takže mám za sebou studium PMBOK, PMP Exam prep a před sebou školení na týden od PM Consulting (pod vedením dvou skvělých instruktorů Petr Janiš a Jiří Krátký)

Dal jsem si po školení ještě týden opakování a pak jsem si zarezervoval termín zkoušky.

Školení bylo velmi zajímavé hlavně kvůli dalším účastníkům. Celkem nás bylo 9 a takřka každý z jiného oboru (bankovnictví, automotive, energetika, IT, strojírenství). Každý měl již pár projektů za sebou a hledal v PMP ten standardní rámec pro projektové řízení (rozuměj framework). Celý týden byl díky podobně smýšlejícím lidem fajn a pěkně jsem si zanetworkingovali.

Na konci školení jsme si vyzkoušeli cvičný test a naši lektoři dali záruku, že pokud to dáme  na 70% a více a náhodou bychom opravdový test nedali, tak nám zaplatí další termín. Trochu to pomůže s psychikou.

Dal jsem cvičný test na 78%, takže jsem věděl, že mám termín k dobru.

Musím říct, že dnes bych to udělal jinak. Už bych si neopakoval ten týden navíc mezi školením a zkouškou a hned po skončení školení bych na to s takovým skóre šel. Dost jsem se poslední dny trápil a myslím zbytečně. 

Samotná zkouška je na čtyři hodiny. Je to celkem stres, ale pokud nad otázkami přemýšlíte (označíte si je a pak se k nim před koncem testu vrátíte) jde to udělat a pak už jen čekáte na poslední kliknutí odeslat test. Uspěl jsem a pocit to byl moc dobrý.

 

Co s PMP?

Po zkoušce jsem se zaregistroval do české pobočky PMI, protože potřebujete nasbírat pro obnovení certifikace po třech letech 60 kreditů z dalšího vzdělávání a akcí.

Komunita české PMI nabízí spoustu příležitostí se vzdělávat, účastnit se neformálních akcí a hlavně networking. Téměř po každé akci probíhá neformální setkání, kde můžete probírat s projekťáky moderní trendy, zkušenosti z projektů. Myslím, že tohle je velmi důležitá součást celého PMP, tj. komunita.

Co se týká tvrdých dovedností, tak je třeba si uvědomit, že PMP je návod jak řídit projekty, jak jednat se zainteresovanými stranami a jak úspěšně projekty dokončit. Já si z toho odnesl risk management, nástroje pro reporting a různé dovednosti jak vést a rozvíjet tým.

Velmi důležité je pro použití ve vašem zaměstnání jak osvícený máte top management a jestli vás nechají s tímto certifikátem v ruce něco změnit. Argumentů pro to budete mít dostatek a můžete být ve vaší společnosti takzvaným evangelistou.

Doporučuji jít postupně, různé nástroje a metody implementujte nejdříve na jednom projektu, který je jednodušší a škálujte.

Vydal jsem se ještě jinou cestou a to, že jsem připravoval na tuto zkoušku další kolegy.

 

PMP po třech letech

Určitě zkouška a příprava na ni stoji za to a myslím, že 50% je o získaných dovednostech a 50% je o komunitě, dalším vzdělávání a mně osobně to hodně rozšířilo obzory.

Vzdělávejte se dál. Tady na Freelify.cz vám brzy přinesem článek k další certifikaci PMI-ACP, která je zaměřená na agilní metody. 


Adam z Freelify