Proč chci změnu?
Všichni ve svém životě dosáhneme bodu, kde se rozhodujeme kam se chceme v kariéře posunout. Pokud před Vámi stojí rozhodnutí o změně práce či oboru je třeba se nejdříve zastavit a ujasnit si důvod co mě ke změně vede. Důvodů můžete mít hned několik nebo jen jeden, ale vždy je dost zásadní na to, abyste změnu udělali.
Nejčastěji uvažujeme o nové práci protože:
Co chci dělat?
Je mnoho způsobů jak přijít na to co chci dělat. Jeden z velice zajímavých a časem odzkoušených je japonský koncept hledání smyslu života "Ikigai". Podrobnější vysvětlení můžete najít například na: eccentricclub.cz nebo growjob.com.
Principem je nalézt odpověď na čtyři základní otázky:
V tomto kroku je velice důležité se zamyslet nad "Proč?", není třeba se rozptylovat otazkou "Jak?"
Jak udělat rozhodnutí?
V rámci přípravy na rozhodnutí o změně kariéry je užitečné si sepsat výhody a nevýhody všech možností. Jednoduchá praktická kritéria určitě pomohou při důležitém rozhodnutí (např. možnost cestování, výše příjmu, možnost využití volného času). Pravděpodobně znáte někoho kdo v oboru nebo na pozici, kterou hledáte již pracuje. Pokud ne, Linkedin je plný profesionálů co rádi pomohou. Není nic snažšího než dotyčného kontaktovat a vysvětlit mu, že Vás jeho obor zajímá a specificky ta nebo ona pozice. Jistě Vás překvapí s jakou chutí bude o své práci povídat. U velmi exponovaných pozic, hlavně v IT, je možné najít mnoho návodů a rozhovorů.
Můžeme doporučit několik článků:
Jak opravdu zacit?
Emoce každého začátku jsou silné, vzrušení a obavy nikdy nebudou chybět. V tomto kroku máme jedno doporučení a to je akční plán nebo list aktivit, kterými se plánujete dostat z bodu A do bodu B. V našem případě z Vašeho současného působiště na to nové.
Pokud jsem si v předchozích bodech odpověděl na otázku Proč? a Co? chci vlastně dělat. Je na čase definovat "Jak?".
V podstatě se připravujete na dvě situace - na pohovor a na první pracovní úkoly v práci. Položte si otázku co potřebuji vědět, abych se na pohovoru cítil připraven. Doporučujeme najít inzerát na podobnou pozici a rozepsat si u všech požadavků co si myslím, že by měl umět kandidát na podobnou pozici. Samozřejmě, že zjistíte několik požadavků nesplňujete, vždyť se chystáte změnit práci a změna znamená přchod od jednoho k druhému.
Tyto články by Vám mohli pomoci:
Vyzkouset na necisto?
Jedna z možností jak si ověřit, že vysněná práce je to co mě bude skutečně bavit je vyzkoušet si ji nanečisto. Ptáte se: Je to možné? Odpověď je: Ano. Brigáda, částečný úvazek nebo dobrovolnictvi. Způsobů je mnoho, pokud chcete zkusit např. stáž na několik desítek hodin zdarma můžete oslovit společnost či profesionála na Linkedinu. Je snažší než si myslíte! Pokud si chcete vyzkoušet práci nanečisto je možné vyzkoušet mnoho způsobu.
Doporučujeme tyto organizace:
Pravděpodobně nenajdete brigádu či dobrovolnictví stejnou náplní jako Vaše vysněná práce. Touto cestou si můžete vyzkoušet části a zjistit zda Vás bude bavit Projektový management např na zorganizování "Víkendovky" v TamJdem.
Jak se pripravit?
Je třeba být k sobě upřímný. Pokud měníte obor a Vaše současná práce s obsahem té nové nemá mnoho společneho je třeba trochu zamakat. Nikdo nečeká supermana když jste v oboru nikdy nepracovali. Zaměstnavatel na sebe bere jemu známé riziko a proklepl si Vás během příjímacího řízení. Dnes velice žádané IT pozice jako je full stack, front end nebo back end developer vyžadují i 500 až 1000 hodin studia. Vážně tolik? Ano..představte si, že Vás studium baví, vidíte v něm smysl, pak čas utíká mnohem rychleji. Je mnoho možností kde se na vysněné pracovní místo připravit.
Portály kde se dají zakoupit i plnohodnotné programy:
Velice populární v IT jsou bootcampy jako:
Rekvalifikační kurzy:
České školství svým pojetím frontální výuky s deficitními prvky hodnocení vyprodukovala milióny absolventů soustrředících se na to co neumí místo toho co opravdu umí. Zásadní pravidlo je zde jasné: Při studiu se soustřeďte na to co již umíte a ne na to co je před Vámi.
Další kroky?
Pohovor, odchod ze zaměstnání a nástup do nového kolektivu jsou důležité milníky celého procesu. Pokud se plán v průběhu změní je to v pořádku. Je v pořádku během přípravy zjistít, že jste se v analýze jednotlivých kritérii rozhodovaly na základě emocí, které přebijí důležitá fakta. Mýlit se je lidské a obavy mají opravdu všichni. Svět se dělí na ty co obavy překonaly a na ty co čekají až bude ten správný den. Často se nedočkají.
Během všech aktivit popsaných výše můžete přijít na to, že hodnoty organizace ve které trávíte čas Vám nejsou až tak vzdáleny. Možná přijdete na to, že změnu chcete udělat, ale nemusite hned. Vize, že jste přišli na to co Vás bude bavit a máte to na dosah za pár měsiců tvrdé práce je přece super. To je ta správná motivaci jak najít cestu.